Horda potworów bezmyślność i agresja

daedalus_minotaur_of_crete_stand_up_photosculpture-p153020424353515493q9l0_400Gra

Wszystko może być niebezpieczne w nieodpowiednich rękach. Nóż, widelec i gry online też. Czy słusznie o Diablo można wydać złą opinię? Gra Diablo wydaje się istnieć od zawsze. Można w nią grać jako Single Player albo zespołowo. Gracz dostaje misję. Podążając za Diablo przemierza on wiele krain. Trafiając do miasta otrzymuje informację, że idzie dobrym tropem. Pomaga wszystkim w tym mieście, zabija hordę potworów i idzie dalej przez magiczne krainy. Gra dzieli się na akty. Każdy z nich ma inną szatę graficzną, soundtrack i bohaterów, których trzeba unicestwić. Rozgrywki online w drużynie odbywają się na Battle.net.

Akty

W Diablo II np. pierwszy akt czaruje nas soczystą zielenią trawy, dźwiękiem szumiących wierzb i malowniczym obrazem cmentarza. Podążając przez niego spotykamy demona – Andariel. Jest to Pani Cierpienia. Siedzi na tronie stworzonym z kości niewiernych. Drugi akt odbywa się w większej części na pustyni. Po wykonaniu misji gracz leci w kosmos, by walczyć z Durielem. Ten z kolei jest Panem Bólu. W wyniku kary za Mroczne Wygnanie został samotnym stróżem. Pragnie przez to dusz łowców przygód. Akt trzeci ma miejsce w lasach tropikalnych. Zadaniem jest zebranie rozrzuconych po mapie części ciała. Zwieńczeniem zbiorów jest walka z Mefisto, czyli Panem Nienawiści. W czwartym akcie okazuje się, że przebyta droga zakończy się śmiercią. Tu Gracz poznaje Diablo. Po pojedynku odsłania się kotara jeszcze jednego aktu. Pojawiają się góry. Grafika jest równie zachwycająca jak w pozostałych aktach. Zakończeniem gry jest pojedynek z Baalem, czyli Panem Zniszczenia.

Postać

Encyklopedia Diablo z niezwykłą erudycją opisuje postaci gry. Nie jest to jedynie suche omówienie kilku cech. Każda z postaci ma swoją historię i to bardzo bogatą! Doskonałym przykładem jest Lilith, córka Mefista. Obdarzona została hojnie nie tylko kobiecymi kształtami, ale także demonicznością. Imię Lilith pojawiało się w folklorze żydowskim jako upiorzyca groźna dla niemowląt i kobiet ciężarnych. Spekulacje badaczy krążą wokół dwóch hebrajskich znaczeń tego imienia: noc lub lubieżność. W mitologii babilońsko-asyryjskiej była demonem. W Starym Testamencie nazywana jest jędzą. Graczowi ukazuje się ona uwodzicielką i manipulatorką dążącą do celu po trupach. Weszła w romans z aniołem, Inariusem. Ten się w niej zakochał i został w jej świecie. Udało jej się znaleźć wiele demonów o poglądach podobnych do jej. Wspólnie z nimi stworzyła Sanktuarium w celu walki z konfliktem. Urodziła syna będącego Nefalemem, czyli istotą pochodzącą ze związku anioła z demonem.

Wpływ

Historie są rzeczywiście mroczne. Fabuła raczej straszna i dość brutalna. Jednak taka gra ma zasadniczy wpływ na gracza. Osoba regularnie grająca np. w Diablo ma dużo lepszy refleks od innych, którzy nie grają. Ma to także wpływ na szybkie podejmowanie decyzji, oraz wzrost poziomu determinacji w dążeniu do osiągnięcia celu. Uczy ona także współpracy.

gry / przez

Post Author: Gracz